Dana 25. listopada u Alkarskim dvorima predstavljena je nagrada Europa nostra, koju je Muzej Sinjske alke dobio u svibnju ove godine.
Riječ je o najprestižnijoj nagradi Europske unije u području kulturne baštine, koja je utemeljena s ciljem prepoznavanja najboljih postignuća u očuvanju, istraživanju, predanom radu, obrazovanju i osposobljavanju te podizanju svijesti o vrijednostima i zaštiti kulturne baštine.
Na predstavljanju u Muzeju Sinjske alke sudjelovali su Goranka Horjan, ravnateljica Etnografskog muzeja Zagreb i predsjednica međunarodnog žirija Europa Nostra, zamjenik gradonačelnice Grada Sinja Zlatko Ugrin, tajnik Viteškog Alkarskog društva Sinj Ivan Nasić i voditelj Muzeja Sinjske alke Boris Filipović Grčić, kao i članovi Upravnog odbora Viteškog alkarskog društva vojvoda Boško Ramljak i arambaša Ivo Vukasović.
Prilikom predstavljanja nagrade, potpisan je dokument "Berlin Call to Action" - Kulturna baština za budućnost Europe.
‘To je jedno izuzetno priznanje. Europa Nostra djeluje u 40-ak europskih država, a zadnjih 40-ak godina dodjeljuje se nagrada. Preko 3 tisuće projekata je do sada prošlo kroz selekciju, a svake godine samo njih nekoliko dobije priznanje. Ove godine to je Muzej Sinjske alke i to baš u europskoj godini kulturne baštine, što nam je posebno drago, budući da je nagrada dodijeljena za vrijeme velikog europskog baštinskog kongresa koji je održan u Berlinu, u lipnju ove godine’, kazala je Goranka Horjan, ravnateljica Etnografskog muzeja Zagreb i predsjednica međunarodnog žirija Europa Nostra.
Muzej Sinjske alke dobitnik je nagrade u kategoriji ‘Obrazovanje, osposobljavanje i podizanje razine osviještenosti’, u kojoj je bilo još 7 dobitnika i to iz Belgije, Finske, Francuske, Italije, Nizozemske i Slovenije i jedini je dobitnik ovogodišnje nagrade Europa Nostra iz Hrvatske. Horjan nam je otkrila što je presudilo da Muzej Sinjske alke dobije ovo vrijedno priznanje.
„Što je ovaj put bio predmetom nagrada je djelatnost muzeja, koji je uz fantastično uređena okruženju, s priključkom na nematerijalne baštine UNESCO-a od vezanosti uz Sinjske alke, provodi niz aktivnosti, radionice, izložbe i odgaja mlade generacije, koji su na neki način jamstvo da će u budućnosti cijeli Sinj brinuti o svojoj kulturnoj baštini. "